Czym zajmują się złotnicy?

30-11-2022

Zawód złotnika, jak sama nazwa wskazuje, jest związany z obróbką biżuterii wykonanej ze złota, a także innych metali szlachetnych, takich jak srebro czy platyna. Rzemieślnicy tej specjalności tworzą biżuterię również z dodatkiem kamieni szlachetnych, a także wykonują jej naprawy, konserwację czy różnego rodzaju przeróbki. Poza tym złotnik może zajmować się skupowaniem metali szlachetnych i wycenianiem wykonanych z nich kosztowności. Jak wygląda praca złotnika i jakie umiejętności są istotne podczas jej wykonywania?

Na czym polega praca złotnika?

Praca złotnika wymaga dużej precyzji, skupienia i zdolności manualnych, a także wyczucia piękna i pewnego artystycznego wyrobienia. Wprawdzie jest to zawód rzemieślniczy, ale często również staje się blisko związany ze sztuką. Złotnik może wykonywać wiele czynności, w tym projektować złotą biżuterię i wcielać te projekty w życie, wykonywać różnorodne zdobienia czy grawerowania na wyrobach z metali szlachetnych oraz naprawiać lub modyfikować istniejącą biżuterię stosownie do potrzeb klientów. Jego zadaniem może być także kontrolowanie jakości wyrabianej przez siebie lub przez innych biżuterii, sprawdzanie jej autentyczności i wycena. Może specjalizować się nie tylko w wyrobach współczesnych, ale także znać się na tych pochodzących z innych epok.

Jak zostać złotnikiem?

Złotnik to osoba, która łączy w sobie cechy rzemieślnika i artysty. Aby wykonywać ten zawód, potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie obejmujące wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat wyrobu biżuterii. Poza tym ważna jest cierpliwość, opanowanie, dokładność, a także doskonały wzrok, ponieważ pracuje się najczęściej z bardzo małymi elementami. Złotnikowi potrzebne są także kreatywność i wyobraźnia, szczególnie jeśli ma zajmować się także projektowaniem biżuterii czy modyfikowaniem już istniejących wyrobów.

Powrót