Jak naprawić uszkodzoną biżuterię?

10-01-2023

Drogocenna biżuteria jest wartościowa nie tylko ze względu na cenę, jaką za nią zapłacono. Często wiąże się z miłymi wspomnieniami, jest symbolem ważnego wydarzenia albo stanowi rodzinną pamiątkę. Tym bardziej w razie zniszczenia kosztownego przedmiotu, możesz martwić się o to, jak go naprawić. Poniżej przedstawiamy wskazówki.

Naprawa biżuterii uszkodzonej mechanicznie

Doświadczony jubiler zajmuje się nie tylko produkcją i sprzedażą, ale bez problemu podejmie się też naprawy biżuterii. Z uszkodzeń mechanicznych najczęściej zdarzają się zerwania, wygięcia albo przetarcia wrażliwych fragmentów. Zerwane elementy naprawia się za pomocą lutowania, czyli techniki trwałego łączenia metali za pomocą spoiwa zwanego lutem. Wykonuje się je narzędziem nazywanym lutownicą, która podgrzewa spoidło do odpowiedniej temperatury. Pierścionki, zwłaszcza zaręczynowe, ozdabiane są szlachetnymi kamieniami. Diament, szafir, szmaragd czy rubin mogą wypaść z pierścionka, ale przy odrobinie szczęścia możesz odnaleźć zgubę i zanieść do ponownego osadzenia w zakładzie jubilerskim.  

Renowacja i naprawa biżuterii wysłużonej

Usługi jubilerskie dotyczą też renowacji starej biżuterii. Długotrwałe użytkowanie przyczynia się nie tylko do uszkodzeń mechanicznych, ale i utraty blasku medalików, zegarków, łańcuszków czy kolczyków. Porysowana struktura metalu nie prezentuje się najlepiej. Na szczęście w punkcie naprawy biżuterii jubiler jest w stanie wypolerować nawet najmniejszą rysę i uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Renowacja zniszczonej biżuterii może też polegać na dorobieniu brakującego elementu, na przykład ogniwa, nowych uszek, zakucia kamienia w łapki lub wykonania nowej oprawy kamienia w obrączce. Galwanizacja polega na pokryciu biżuterii warstwą złota, srebra albo rodu.

Powrót